Previše izlaganja suncu može imati dugoročno štetne učinke na kožu, a može izazvati i trenutne probleme. Jedan od najčešćih simptoma izlaganja suncu, osim opeklina, su promjene u pigmentu kože
Izlaganje suncu tijekom vremena može imati izravan učinak na povećanje ili smanjenje stanica koje proizvode pigment. Postoji nekoliko poremećaja pigmentacije na koje izravno utječe sunčanje.
Osim melanoma, koji je najteža posljedica, nenošenja UV zaštite, morate paziti i na druge promjene na koži.
Dermatologica savjetuje kako liječiti kožu opečenu suncem i što napraviti s dječjim opeklinama
Sunčane pjege
Izgledaju poput bijelih točkica ili kapljica. Mogu se pojaviti na bilo kojem dijelu tijela koje je bilo izloženo suncu, a najčešće su na rukama i nogama. Ove bijele mrlje se pojavljuju jer je manje pigmenta u zahvaćenom području.
Uglavnom nisu za uzbunu, nisu bolne i ne svrbe, ali na tim dijelovima možete lakše izgorjeti.
Tinea versicolor
Prekomjerna proizvodnja gljivica na koži uzrokuje ovu gljivičnu infekciju. Za razliku od sunčanih pjega, tinea versicolor je manje definirana i pojavljuje se u većim mrljama. Često ćete pronaći zahvaćena područja na prsima ili leđima, a može se pojaviti i na licu.

Ako imate tamniju kožu, ove mrlje će djelovati svjetlije, ali se mogu pojaviti i kao blijeda, svjetlosmeđa boja na ljudima svjetlije puti.
Ovo stanje često je povezano s puno znojenja jer se gljivice hrane znojem. Gljivice uklanjaju pigment s kože, a nedostatak pigmenta je ono što uzrokuje blijede mrlje na koži. Obično se liječi antifungalnim kremama i lijekovima.
Vitiligo
Ovo kronično autoimuno stanje događa se kad upalne stanice ubijaju melanocite koji stvaraju pigment u koži. Poput sunčanih pjega i tinea versicolor, vitiligo nije bolan, ali zahvaćena, svjetlija područja vaše kože mogu biti osjetljivija na ozbiljne opekline od sunca jer ne sadrže pigment.
Budući da je ovo autoimuno stanje, moglo bi se razbuktati prvi put u ranom djetinjstvu. Može se povezati i s drugim autoimunim bolestima poput lupusa. Vitiligo obično počinje oko prstiju, usta, očiju, nosa, genitalija ili pupka. Tretira se nesteroidnim protuupalnim kremama, a u nekim slučajevima i tretmanima svjetlom.
Pityriasis alba
Ovo se stanje ponekad može zamijeniti za gljivičnu infekciju, ali vjeruje se da uzrokovano postupalnom hipopigmentacijom povezanom s ekcemom. Kada vaša koža potamni kao posljedica izlaganja suncu, područja zahvaćena ekcemom mogu postati uočljivija.

Ovo stanje uzrokuje svjetlije, šire mrlje na obrazima. Pacijenti s ekcemom imaju vrlo aktivan imunološki odgovor, koža im je vrlo osjetljiva i jako svrbi.
Upala uzrokovana ekcemom izaziva ljuskave osipe koji svrbe, a mrlje imaju tendenciju da izblijede u bijelu ili sivu pigmentaciju nakon što se ekcem liječi. Kako bi pomogli u kontroli upale povezane s pityriasis alba, liječnici prepisuju lokalne steroide ili nesteroidne protuupalne kreme.
Ordinacija.hr